Eksperyment Łańcuchowy

, Świat matematyki i przedmiotów przyrodniczych, Aktualności

Finał  V EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY odbył się 27 maja 2017 r. w Instytucie Fizyki , Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod hasłem „FIZYKA WSZĘDZIE STYKA”.

Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych, a grupy mogły składać się maksymalnie z 5 osób.

Gimnazjum Nr 37 w Krakowie reprezentowali uczniowie z klasy 2a w składzie: Natan Zdankiewicz, Maciej Łabuz, Michał Stożek, Kacper Twardosz pod opieką nauczyciela fizyki Agnieszki Migas-Grzesiak.

Ponad 1000 osób z całej Polski przyjechało do Krakowa, tworząc 276 zespołów. Prezentowali skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka miesięcy. Maszyny te, połączone w tzw. łańcuch, były  kolejno uruchamiane, aby przetransportować metalową kulkę. Eksperyment powtórzono 3 razy w odstępach godzinowych. Uczestnicy musieli też opowiedzieć o prawach, zasadach oraz  zjawiskach fizycznych towarzyszących działaniu wykonanego przez siebie urządzenia.

Nasi uczniowie skonstruowali maszynę o nazwie Zjeżdżalnionator, która wykorzystuje głównie działanie siły grawitacji i jej składowych. W sposób prosty pokazuje zasadę zachowania pędu i energii oraz zasady dynamiki Newtona. Urządzenie to połączono z maszynami uczniów Gliwic i Raciborza. Foto relacja w galerii zdjęć, zapraszamy!

Wydarzenie połączone było z Dniem Otwartym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach którego wzięliśmy udział w pokazach fizycznych, warsztatach, wykładach popularnonaukowych i zwiedzaliśmy laboratoria naukowe. Skorzystaliśmy również  z atrakcji: można było między innymi „przebiec się po cieczy nienewtonowskiej, budować most, tak jak robił to sam Leonardo Da Vinci, zobaczyć co można stworzyć drukarką 3D”.

Nie mówimy do widzenia, ale do zobaczenia za rok w VI edycji  KONKURSU „EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY”.