Projekt Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa (ZPB)

, Bezpieczeństwo

Podstawowym założeniem projektu ZPB jest wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Koordynatorem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

Gimnazjum Nr 37 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie,  uczestniczy w  projekcie od 2005 r.  Obecnie nasza szkoła realizuje zadania w ramach ZPB jako „Lider Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

Głównym celem działań szkoły i wszystkich partnerów jest promocja i kształtowanie bezpieczeństwa,a równocześnie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli na terenie szkoły i w jej okolicy.

PODSTAWOWE ZADANIA REALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU ZPB
W GIMNAZJUM NR  37

1. Diagnoza w zakresie poziomu bezpieczeństwa, pojawiających się w szkole zagrożeń.
  2. Podnoszenie standardu bezpieczeństwa budynku szkoły i jego okolic oraz bazy materialnej szkoły.
  3. Kontrolowanie przestrzegania szkolnych procedur.
  4. Współpraca z VII Komisariatem Policji, Sądem Rodzinnym i Nieletnich dot. realizowania obowiązku szkolnego, sytuacji łamania prawa itp.
  5. Współpraca z PPP, ośrodkami pomocy psychologicznej i terapeutycznej.
  6. Współpraca z MOPS-em, szkołami, Radą Dzielnicy XV, okolicznymi parafiami.
  7. Realizacja Programu Profilaktycznego Szkoły.
  8. Koordynowanie działań w zakresie bezpieczeństwa w ramach realizowania szkolnego programu wychowawczego i programu profilaktyki.
  9. Organizowanie zajęć pozalekcyjnych i rozwijających zainteresowania.
  10. Współpraca z instytucjami zapewniającymi organizację czasu wolnego uczniów
    (m.in. Świetlica Socjoterapeutyczna, Świetlica Maksymilianum).
  11. Zapewnienie wsparcia terapeutycznego uczniom dotkniętym przemocą rówieśniczą i domową (spotkania indywidualne, zajęcia grupowe).
  12. Współpraca z Samorządem Szkolnym i Radą Rodziców.

Zadania szczegółowe określane są rokrocznie na podstawie diagnozy (badania ankietowe, spotkania z Partnerami) i zamieszczane w Zintegrowanym Planie Działania na dany rok szkolny.

Realizacja projektu ZPB zakłada ścisłą współpracę z instytucjami, wspierającymi szkołę zarówno pod względem edukacyjnym, wychowawczym, jak i infrastrukturalnym, technicznym.

PARTNERZY GIMNAZJUM NR 37, W RAMACH PROJEKTU ZPB:

• Rada Dzielnicy XV,
  • VII Komisariat Policji,
  • Rada Rodziców przy GM 37,
  • Samorząd Uczniowski GM 37,
  • Straż Miejska,
  • Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna nr 4 w Krakowie,
  • Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie,
  • MOPS,
  • Świetlica środowiskowa „Maksymilianum”,
  • Świetlice socjoterapeutyczne,
  • Parafie (os. Mistrzejowice, os. Bohaterów Września).