Finał projektu Odkrywamy Malopolskę

, Niecodzienne wydarzenia, Aktualności

PROJEKT „Odkrywam Małopolskę”
w ramach programu wsparcia turystyki szkolnej

Finał projektu "Odkrywamy Małopolskę"

Dnia 9 grudnia w czwartek uczniowie klas 2a, 2 b i 7a rozpoczęli swoją przygodę w Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzający poznali tam dzieje kopalni, od czasów historycznych po współczesne. Zwiedzanie odbywało się pod hasłem Śladami Legend Wielickiej Kopalni. Była to bardzo ciekawa oferta dla dzieci łącząca edukację z zabawą i aktywnym zwiedzaniem podziemi Kopalni Soli „Wieliczka”.

Dzieci zapoznały się z naukową wiedzą, ale też ćwiczyły umiejętności pracy w grupie, rozwijając przy tym wyobraźnię i logiczne myślenie. Odbyło się też: rozwiązywanie rozmaitych quizów, tropienie śladów Skarbnika, rywalizacja w konkurencjach związanych z dawnymi pracami górniczymi, takimi  jak: toczenie bałwana, czy wsypywanie soli do beczek. Wszystkim udało się pokonać ok. 800 schodów z czego 350 już na początku. Na zakończenie wszyscy zjedli pyszny obiad 125 m pod ziemią. W takiej scenerii zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wrażenia z tej wycieczki na pewno długo pozostaną w pamięci.

Celem naszego projektu było poznanie obiektu z listy światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, poznanie historii górnictwa soli w Polsce, aktywne poznawanie podziemnego świata kopalni, integracja zespołów klasowych,  rozbudzenie zainteresowań  własnym regionem i zachęcanie do aktywnego spędzania czasu.

Beneficjentami zadania były małopolskie Gminy, którym udzielona została pomoc finansowa na podstawie stosownej uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Adresatami projektu „Odkrywam Małopolskę” byli uczniowie małopolskich szkół podstawowych. Projekt został zrealizowany  w ramach programu wsparcia turystyki szkolnej.

Opracowała: Agnieszka Młodnicka