„Każdy jest inny, każdy wyjątkowy... słowa lepszy, gorszy wyrzuć ze swej głowy”.

, Wolontariat, Aktualności, Edukacja wczesnoszkolna

W ubiegły czwartek w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.   Z tej okazji wychowawcy i pedagodzy specjalni zorganizowali w swoich klasach zdalne zajęcia poświęcone tematyce niepełnosprawności.  Podczas zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób osoby z niepełnosprawnością: wzrokową, słuchową, intelektualną i ruchową odbierają świat. Uczniowie wykonywali ćwiczenia umożliwiające im doświadczenie problemów osób niepełnosprawnych. Przy wyłączonych mikrofonach próbowali odczytywać słowa z ruchu ust nauczyciela, przekazywali informacje za pomocą gestów, z opaską na oczach wykonywali rysunki           i usiłowali się podpisać. Próbowali także przejść kilka kroków przy skrępowanych kolanach lub skacząc na jednej nodze. Ponadto dowiedzieli się co to jest alfabet Braille’a oraz poznali znaki języka migowego. Zdobyli także podstawowe informacje na temat cukrzycy, która jest chorobą przewlekłą. Uczniowie mieli okazję obejrzeć bardzo interesujący film pt.: „Wszyscy jesteśmy z tej samej bajki”. Wysłuchali również słuchowiska pt.: „Jak smutna księżniczka stała się radosna”, co miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niepełnosprawnych. Nie zabrakło również  piosenki: „...każdy jest inny, każdy wyjątkowy... słowa lepszy, gorszy wyrzuć ze swej głowy”. Na zakończenie dzieci odrysowały, wycięły i podpisały swoje dłonie. Każda dłoń symbolizuje chęć udzielenia pomocy osobom potrzebującym.