(Nie)zwykłe spotkanie z Panem Marcinem Koziołem!

, Z codziennika humanisty, Aktualności

(Nie)zwykłe  spotkanie z Panem Marcinem Koziołem!

Piątek 29.04. 2022 r. był niezwykłym dniem.  Do naszej szkoły przyjechał niecodzienny gość - Pan Marcin Kozioł, autor lektury pt. „Skrzynia Władcy Piorunów”. Jego cykl książek „Detektywi na kółkach” został wpisany na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Spotkanie miało formę pokazu multimedialnego połączonego z błyskotliwą narracją autora, który w oparciu  o książkę z serii „Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów” prowadził nas przez świat wynalazków Nikoli Tesli, szyfry, kody, detektywistyczne zagadki, przygody bohaterów książki: Toma posiadającego niezwykłą zdolność synestezji, Julki - czternastoletniej detektyw poruszającej się na wózku inwalidzkim i asystującego jej psa Spajka, zwanego również Biszkoptem. Atrakcją tej multimedialnej lekcji było doświadczenie     z kulą plazmową. To prawdziwa szklana kula wypełniona mieszanką gazów szlachetnych  z  wijącymi się wstęgami wyładowań elektrycznych. Ten wynalazek Nikoli Tesli pozwolił na bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń. Uczestnicy spotkania mogli osobiście wziąć w nich udział. Dowiedzieliśmy się, kim jest Blachonosy - bohater 3. części serii.

Autor rozmawiał z uczestnikami również o swoich innych książkach: ,,Psyjaciołach”,o Wombacie Maksymilianie, bohaterze serii książek podróżniczych (seria zdobyła w 2016 roku Nagrodę Magellana za najlepszą książkę podróżniczą dla dzieci), o „Pogodzie dla puchaczy”, serii książek przyrodniczych stworzonej wraz z prezenterem pogody Bartkiem Jędrzejakiem oraz o „Stajni pod tęczą” dla miłośników koni, kolejnej serii, która została napisana wspólnie z Katarzyną Dowbor.

Rozmowa z autorem książek, możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące źródeł inspiracji do pisania powieści, tworzenia  bohaterów, fabuły, jak również sposobność zakupienia książek pisarza  wraz z autografem to było coś wspaniałego!

Zapraszamy do fotorelacji ze spotkania.