Tydzień Integracji

, Wolontariat, Aktualności

Tydzień Integracji

Z okazji Tygodnia Integracji, który odbył się w naszej szkole pod hasłem „Razem raźniej” klasy starsze odwiedziły wystawę „W stronę ciemności” w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Uczniowie próbowali spojrzeć na świat z perspektywy osoby niewidomej. W całkowitej ciemności mierzyli się z sytuacjami  z życia codziennego - bez użycia wzroku, wykorzystując pozostałe zmysły. W zadaniach pomagali im przewodnicy, którymi były osoby niewidome.

Klasy młodsze brały udział w warsztatach poświęconych różnym rodzajom niepełnosprawności. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób komunikują się osoby niesłyszące. Nauczyły się  kilku słów w języku migowym jak np. „dzień dobry”, „do widzenia”, „proszę” czy „dziękuję”. Zapoznały się też z różnymi metodami komunikacji alternatywnej m.in.: z alfabetem Lorma, Breile’a, czy alfabetem placowym. Zakładając specjalne okulary dzieci mogły zobaczyć jak postrzegają otaczającą rzeczywistość osoby niewidome i niedowidzące.

W ramach Tygodnia Integracji nasza szkoła dołączyła również do akcji charytatywnej jaką było zorganizowanie kiermaszu świątecznego, z którego dochody przeznaczone były na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

Przeprowadzone w Tygodniu Integracji inicjatywy z pewnością uwrażliwiły uczniów na potrzeby osób niepełnosprawnych. Uświadomiły również, że każdy człowiek  jest indywidualnością  i różni się od innych, ale każdy zasługuje na szacunek i akceptację.