Wyprawa Wiedeńska

, Języki obce, Niecodzienne wydarzenia, Aktualności

W dniach 24, 25 i 26 kwietnia 2019 r. zwiedzaliśmy stolicę Austrii, byłą stolicę Austro-Węgier, siedzibę dynastii Habsburgów - cesarski Wiedeń. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania wzgórza Kahlenberg, w którym 12 września 1683 roku król polski Jan III Sobieski pokonał 300 tys. armię turecką, zapobiegając tym samym dominacji religii islamskiej w chrześcijańskiej Europie. Po zwycięstwie na Turkami pod Wiedniem król Jan III Sobieski, siedząc w zdobycznym namiocie wezyra, pisał do swojej żony: „Jedyna duszy i serca pociecho, najśliczniejsza i najukochańsza Marysieńko! Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały. Działa wszystkie, obóz wszystek, dostatki nieoszacowane dostały się w ręce nasze. Nieprzyjaciel (…) ucieka w popłochu. Wielbłądy, muły, bydło, owce, które to miał po bokach, dopiero dziś wojska nasze brać poczynają (…) Nieprzyjaciel (…) prochów samych i amunicji porzucił więcej, niżeli milion. (…) Wezyr tak uciekł od wszystkiego, że ledwo na jednym koniu i w jednej sukni (…) Wszystkie mi się po nim dostały wspaniałości (…). Mam wszystkie znaki jego wezyrskie (…) Namioty, wozy (…)”.

            Następnym punktem wycieczki było Muzeum Historii Naturalnej ze wspaniałymi zbiorami począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, a skończywszy na poruszających się i wydobywające przerażające odgłosy dinozaurach. W muzeum istniała również możliwość ujrzenia siebie jako człowieka pierwotnego, a także w strojach z dawnych epok. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy letnią rezydencję Habsburgów. Olśniewające przepychem komnaty pałacu Schönnbrunn, a także powozownia cesarza Franciszka Józefa I zrobiły na nas ogromne wrażenie. Austriacki Parlament, Ratusz, gmach Opery Wiedeńskiej, dzieła F. Hundertwassera - Spalarnia Spittelau, domy wg jego projektu były jednymi z wielu zabytków, ciekawostek, które mieliśmy okazję obejrzeć i posłuchać ich historii.           

W Parku Miejskim zatańczyliśmy walca wiedeńskiego do muzyki J. Straussa (syna) do utworu "Nad pięknym, modrym Dunajem". Jednak największe i niezapomniane wrażenie wywarła na nas Katedra św. Szczepana, jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich na świecie. Ostatnim punktem wyjazdu był rozległy park rozrywki wiedeńczyków - Prater, w którym spędziliśmy miłe chwile, korzystając z jego atrakcji.

Wycieczka pozostawi w naszej pamięci niezatarte wspomnienia !!

Zapraszamy na fotorelację do galerii.