Akcje charytatywne.

, Wolontariat, Aktualności

W bieżącym roku szkolnym społeczność naszego Gimnazjum zaangażowała się
w świąteczne akcje charytatywne. Jedną z nich była zbiórka pieniędzy na rzecz chorych dzieci
z domowego hospicjum ALMA SPEI. Druga z akcji, to SZLACHETNA PACZKA organizowana przez Stowarzyszenie WIOSNA, w którą włączyliśmy się po raz trzeci.

26 listopada w czasie zebrań z Rodzicami na terenie naszego Gimnazjum odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Celem Akcji było pozyskanie środków na zaspokojenie potrzeb chorych dzieci z  domowego hospicjum ALMA SPEI.
Przez kilka dni przed planowanym kiermaszem znaczna liczba uczniów pod czujnym okiem nauczycieli prowadzących warsztaty  wykonywała ozdoby świąteczne. Wśród ozdób znalazły się m.inn. kolorowe, radosne aniołki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów, którzy poświęcali swój wolny czas, udało się wykonać bardzo dużo aniołków. Akcja „Aniołkowa” cieszyła się wielkim powodzeniem i poparciem zarówno wśród uczniów, nauczycieli, jak i rodziców.
W wyniku przeprowadzonego kiermaszu i wsparcia finansowego rodziców udało się nam zebrać kwotę 860 zł. Fundusze te przeznaczone zostały na zakup paczek mikołajkowych dla dzieci
z hospicjum. Akcja ta pokazała, że czasem potrzeba bardzo niewiele, aby sprawić radość drugiej osobie.

Od samego początku prężnie działający zespół wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI składający się z nauczycieli i uczniów naszego Gimnazjum z werwą i ogromnym zaangażowaniem ruszył do realizacji postawionych przed nimi zadań. Spotkania z rodzinami, ankietowanie, rozpoznawanie potrzeb, przekazywanie danych, wszystko po to, aby darczyńcy mogli przygotować paczki, które odpowiadają na konkretne potrzeby danej rodziny. Niejednokrotnie są to rodziny, gdzie  jest dramatyczna sytuacja, gdzie toczy się walka o każdy grosz, gdzie rodzice często muszą wybierać, które potrzeby rodziny należy realizować w pierwszej kolejności, a z których trzeba zrezygnować.

Finał Akcji miał miejsce 11 i 12 grudnia. Kolejny raz było to niesamowite doświadczenie dla naszych wolontariuszy, którzy aktywnie działali w Akcji. Od piątkowego popołudnia przez cały sobotni dzień do naszego magazynu wpływały paczki, które za pośrednictwem wolontariuszy przekazywane były konkretnym rodzinom. Każde spotkanie wolontariusza z rodziną potrzebującą oraz wolontariusza z darczyńcą jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

Udział młodzieży w tego typu akcjach to świetna lekcja tolerancji, wrażliwości na biedę, chorobę czy starość, a także dobry sposób na kształtowanie postawy obywatelskiej. Ponadto uczniowie uczą się pracy w zespole, odpowiedzialności za powierzone zadania,
a przede wszystkim dostrzegania wokół siebie ludzi i większej wrażliwości na innych.