Cele i zadania szkoły

1. Przygotowanie do:
    • życia w zmieniającej sie rzeczywistości,
    • podejmowania odpowiedzialności za własny rozwój,
    • dokonywania właściwych wyborów poprzez poznawanie świata wartości.
  2. Rozwijanie zainteresowań.
  3. Wychowywanie w duchu poszanowania tradycji narodowych.
  4. Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.

Co nas wyróżnia ?

• Życzliwa i twórcza atmosfera szkoły połączona z wysokim poziomem wymagań wobec wychowanków.
  • Wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
  • Liczni laureaci konkursów przedmiotowych na poziomie rejonu, województwa, a nawet kraju.
  • Bardzo wysoki procent absolwentów przyjętych do renomowanych szkół średnich.
  • Bogata baza dydaktyczna.
  • Centrum multimedialne w bibliotece szkolnej z dostępem do Internetu.
  • Rozwijanie kontaktów międzynarodowych (Konsulat USA, Fundacja im. F. Eberta, Instytut Goethego, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", wyjazdy uczniów do Niemiec, Hiszpanii, Włoch i na Węgry).
  • Wyjątkowa troska o bezpieczeństwo uczniów (ochrona, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny).
  • Budynek przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zajęcia pozalekcyjne

• Szkolne Koło Wolontariatu - współpraca z hospicjami: im. św. Łazarza, ALMA SPEI i uczestnictwo w akcjach charytatywnych,
  • Szkolny Ośrodek Kariery - zajęcia zawodoznawcze,
  • Koło Miłośników Krakowa,
  • Klub Prac Artystycznych,
  • Klub Muzealnika,
  • Harcerstwo - 68 Szczep Czerwone Berety ,
  • konsultacje przedmiotowe oraz koła zainteresowań: polonistyczne, teatralne, dziennikarskie, historyczne, matematyczne, fizyczne, chemiczne, biologiczne, geograficzne, multimedialne, j. angielskiego, j. niemieckiego, sportowe,
  • zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,
  • zajęcia o charakterze terapeutycznym.

Realizowane eksperymenty i innowacje

• przygotowanie uczniów gimnazjum do wyboru szkoły i zawodu - doradztwo zawodowe,
  • matematyka z wykorzystaniem technik informatycznych,
  • interaktywny język angielski w rozwoju zainteresowań uczniów,
  • przyrodnicze i historyczne walory Krakowa i okolic- edukacja regionalna.

Osiągnięcia uczniów

Corocznie nasi uczniowie z powodzeniem uczestniczą w konkursach przedmiotowych przechodząc do etapu wojewódzkiego. Odnoszą sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów.Uczestnicy projektu Młodzieżowa e - Akadeamia Nauk Matamatyczno - Przyrodniczych zdali egzaminy ECDL. Sukcesem zakończył się również projekt "Człowiek - najlepsza inwestycja", w którym uczniowie naszego gimnazjum uzyskali certyfikaty z zakresu przedsiębiorczości. Zostaliśmy wyróżnieni za działalność wolontariatu uczniowskiego, w małopolskim projekcie Mieć wyobraźnię miłosierdzia. Zdobywamy czołowe miejsca w Gimnazjadzie organizowanej przez Młodzieżowy Ośrodek Sportu w Krakowie. Dzięki realizowanym projektom w zakresie doradztwa zawodowego i kompleksowej opiece psychologiczno - pedagogicznej nasza młodzież dokonuje trafnych wyborów ścieżki edukacyjno- zawodowej.

Współpraca z instytucjami krajowymi i zagranicznymi

Współpracujemy z Uniwersytetem Pedagogicznym, Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Wychowania Fizycznego, Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi, Radą Dzielnicy XV, Parafią św. Maksymiliana Marii Kolbego, świetlicami środowiskowymi, Teatrem Ludowym.
W ramach współpracy międzynarodowej prowadzimy wymianę młodzieży ze szkołą w Debreczynie, na Węgrzech.

Nasze Gimnazjum jest szkołą ogólnodostępną z oddziałami integracyjnymi. Od lat realizujemy program integracji, skutecznie pomagając młodzieży z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi oraz niepełnosprawnościami. Prowadzimy oddziały terapeutyczne dla uczniów dyslektycznych w oparciu o program własny.

Typy niepełnosprawności uczniów

• niepełnosprawność ruchowa, w tym z afazją,
  • upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim,
  • niesłyszący, słabo słyszący,
  • niewidomi, słabo widzący,
  • autyzm, w tym z zespołem Aspergera,
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Pomoc psychologiczna i pedagogiczna

W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzone są konsultacje indywidualne dla uczniów i ich rodziców, rozmowy terapeutyczne, poradnictwo, zajęcia grupowe: terapeutyczne i psychoedukacyjne, poradnictwo i wsparcie dla nauczycieli. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców w zakresie koordynacji działań dydaktyczno - wychowawczych w szkole funkcjonuje e-dziennik. Prowadzona jest również wstępna diagnoza zaburzeń i odchyleń rozwojowych. Systematycznie współpracujemy z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i innymi specjalistycznymi, w zakresie kierowania do różnych form pomocy i orzecznictwa.

Opieka medyczna

• gabinet profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej,
  • gabinet stomatologiczny.