Gimnazjaliści na Uniwersytecie Jagiellońskim

, Świat matematyki i przedmiotów przyrodniczych, Aktualności

W czwartek 16 czerwca 2016 r. grupa uczniów z klas 1a, 1b, 1d, 2a i 2b uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez matematyków pracujących w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: pana dr Zdzisława Pogodę, pana dr Krzysztofa Ciesielskiego i pana profesora dr hab. Antoniego Leona Dawidowicza. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach patronatu Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

Na początku spotkania odczytana została praca Jakuba Treli z klasy 1d, w której napisał o p. dr Z. Pogodzie. Pan Z. Pogoda opowiedział o p. K. Ciesielskim oraz prof. Antonim L. Dawidowiczu. Potem przedstawił ciekawe zagadki logiczne o rycerzach mówiących zawsze prawdę i łotrach, którzy zawsze kłamali. Pan dr. Krzysztof Ciesielski rozwiązywał z uczestnikami wykładu różne zadania matematyczne i pokazał, że matematyka jest nie tylko poważna, ale można o niej mówić z humorem. Profesor Antoni Dawidowicz przeniósł nas w świat dawnej matematyki, kiedy nie było jeszcze komputerów. Polscy uczeni bez ich pomocy odkryli tajemnicę enigmy i szyfrów. Mówił również o różnych systemach liczbowych używanych dawniej, których elementy pojawiają się do dziś. Wszyscy wykładowcy mówili również o polskich matematykach i ich odkryciach.

Uczniami opiekowały się , p. Maria Bocheńska, p. Teresa Bogacz, p. Maria Zdebska,p. Bożena Smoleń i p. Teresa Sklepek.