Jak działamy

, Języki obce, Aktualności

Członkowie Klubu spotykają się zwykle w ostatni czwartek miesiąca.. Spotkań nieformalnych jest więcej i gromadzą one osoby pracujące nad konkretnym przedsięwzięciem.

Ubiegłoroczna działalność koncentrowała się na prezentowaniu państw członkowskich Unii Europejskiej, ich historii i kultury. Szczególnie wiele czasu poświęcono Wielkiej Brytanii i Niemcom. Jako że uczymy się w szkole języka angielskiego i niemieckiego umożliwiało to nam korzystanie podczas zajęć z materiałów obcojęzycznych. Zorganizowaliśmy spotkanie z Klubem Europejskim działającym przy ZSE nr 2 w Krakowie. Rozmawialiśmy o naszych doświadczeniach, poznaliśmy swoje plany na przyszłość i odegraliśmy krótkie scenki. W humorystyczny sposób prezentowały one reakcje Polaków na wejście naszego kraju do Unii Europejskiej.

W tym roku zintensyfikowaliśmy działalność edukacyjną. Podczas spotkań omówiliśmy historię integracji europejskiej, funkcjonowanie UE i jej najważniejsze instytucje, w trakcie pracy w grupach prezentowaliśmy naszą wiedzę na temat zjednoczonej Europy, zdobywaliśmy informacje na temat funkcjonowania szkół w krajach UE. Zorganizowaliśmy dyskusję, w trakcie której ‘przeciwnicy’ i ‘zwolennicy’ wejścia Polski do Unii stoczyli walkę na argumenty. Oczywiście po zakończeniu negocjacji w Kopenhadze podsumowaliśmy je oceniając, co, według naszej wiedzy, Polska zyskała, a co można było wynegocjować lepiej.

Nasza szkoła zgłosiła akces do programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej”. W związku z tym mamy pełne ręce roboty. Pomagamy przy organizowaniu akcji edukacyjnej dotyczącej procesu integracji europejskiej, warunków członkostwa Polski w UE i funkcjonowania Unii. Na naszej tablicy prezentujemy symbole UE, jej instytucje, wyjaśniamy trudne pojęcia, prezentujemy państwa członkowskie przyszłych członków Unii i zamieszczamy aktualne wiadomości na temat procesu integracji. Zorganizowaliśmy pierwszą edycję konkursu na temat historii integracji i instytucji UE. W konkursie wzięło udział 15 osób. Zaprezentowały one dużą wiedzę. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.