Procedury bezpieczeństwa związane z COVID - biblioteka szkolna

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 77 IM. M. M. KOLBE W KRAKOWIE

W WARUNKACH PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne:

Uczniowie oraz nauczyciele będą mieli możliwość korzystania z biblioteki szkolnej od 1 września 2020 r.

Cel procedury:

Zapewnienie  użytkownikom bezpiecznych warunków korzystania z  biblioteki szkolnej.

Zakres procedury:

Określenie zasady bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów i nauczycieli w bibliotece szkolnej i sposobów korzystania z zasobów biblioteki.

Informacje wstępne:

1. Od 1 września 2020 r. wznowiona zostaje działalność biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej  Nr 77 w Krakowie zgodnie z wytycznymi GIS, MZ i MEN w związku z pandemią COVID-19.

2. Książki będą udostępniane tylko osobom zdrowym, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

I. Zasady obowiązujące użytkowników biblioteki szkolnej.

1. Uczniowie korzystający z biblioteki powinni udać się bezpośrednio do biblioteki  z zachowaniem bezpiecznej odległości.
  2. Harmonogram wypożyczania/zwrotów książek dla poszczególnych klas w związku z pandemią COVID – 19:

- klasy II – poniedziałek;

- klasy III – wtorek;

- klasa IV – czwartek;

- klasa VI – piątek.

Czytelnia pozostaje otwarta dla wszystkich uczniów w każdy z w/w dni, z zachowaniem ograniczenia dotyczącego ilości przebywających w niej użytkowników.

3. W bibliotece może przebywać jednocześnie:

- wypożyczenia/zwroty/ - 2 osoby;

- czytelnia – 6 osób.

4. Pozostałe osoby oczekują na swoją kolej w wyznaczonym miejscu - na parterze,przed biblioteką, zachowując bezpieczną odległość.

5. Czytelnik jest zobowiązany do dezynfekowania dłoni bądź do używania rękawiczek, które również należy dezynfekować.

6. Czytelnik zatrzymuje się w wyznaczonym przez bibliotekarza miejscu, w bezpiecznej odległości od  stolika.

7. Czytelnik pozostaje w wyznaczonym miejscu do chwili wypożyczenia/zwrotu książek   bądź do momentu zajęcia wskazanego przez nauczyciela-bibliotekarza miejsca w czytelni.

8. Czytelnik nie ma możliwości samodzielnego dostępu do półek z książkami ani do katalogów kartkowych.  Książki wskazane przez czytelnika do wypożyczenia  podaje nauczyciel bibliotekarz.

9. Użytkownicy czytelni mogą:

- korzystać z własnych książek;

- korzystać ze stanowisk komputerowych w celach edukacyjnych;

- korzystać z katalogów komputerowych za pomocą bibliotecznego programu MOL NET +.

10. W bibliotece szkolnej zabrania się korzystania z telefonów komórkowych.

11. Czytelnicy ograniczają czasu pobytu w bibliotece do minimum.

II. Zasady organizacji pracy nauczyciela bibliotekarza w sferze udostępniania materiałów.

1. Nauczyciel bibliotekarz obsługujący użytkowników jest zobowiązany do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.
  2. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły.
  3. Wychowawcy klas są zobligowani do wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w bibliotece i dlaczego zostały wprowadzone.
  4. Nauczyciele bibliotekarze dopilnowują, aby wszyscy użytkownicy biblioteki zachowywali dystans społeczny.
  5. Podczas funkcjonowania biblioteki w warunkach pandemii ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie.
  6. Zwrócone materiały podlegają kwarantannie. Przechowywane są w pudłach oznaczonych datą zwrotu. Po zakończeniu kwarantanny są włączane do użytkowania.
  7. Po przyjęciu książek od użytkownika nauczyciel bibliotekarz  każdorazowo dezynfekuje ręce i blat, na którym leżały książki.
  8. W bibliotece nie mogą znajdować się przedmioty czy sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.
  9. Po zakończeniu pracy biblioteki należy zdezynfekować stoły, klamki, urządzenia komputerowe, włączniki światła i inne powierzchnie lub elementy wyposażenia często używane.
  10. Pomieszczenia biblioteki szkolnej należy wietrzyć, co najmniej raz na godzinę.
  11. Jeżeli uczeń przebywający w bibliotece przejawia niepokojące objawy choroby, zostaje  niezwłocznie odizolowany w odrębnym, wyznaczonym pomieszczeniu, zaistniałym fakcie nauczyciel bibliotekarz informuje dyrektora szkoły.

III. Zasady wypożyczania podręczników szkolnych przez uczniów na początku roku szkolnego.

2. Czytelnik jest zobowiązany do dezynfekowania dłoni bądź do używania rękawiczek,które również należy dezynfekować.
  3. Wypożyczanie podręczników szkolnych odbywa się w odrębnym pomieszczeniu magazynowym.
  4. Do pomieszczenia z podręcznikami uczniowie schodzą klasami, z wychowawcą,po uprzednim ustaleniu terminu wypożyczenia z nauczycielem bibliotekarzem.
  5. Do pomieszczenia z podręcznikami uczniowie wchodzą pojedynczo.
  6. Wychowawca nadzoruje zachowanie dystansu społecznego przez pozostałych uczniów oczekujących na korytarzu.
  7. Pomieszczenie z podręcznikami należy wietrzyć raz na godzinę.
  8. Po zakończeniu pracy nauczyciel bibliotekarz dezynfekuje stoły, klamki, włączniki światła i inne powierzchnie lub elementy wyposażenia często używane.
  9. W pomieszczeniu nie mogą znajdować się przedmioty czy sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.

V Postanowienia końcowe

1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem 01.09.2020 roku.
  2. Procedury obowiązują do odwołania.

Nauczyciel biblioteki

Marta Pogwizd