Sprawozdanie z uroczystości nadania imienia Patrona.

, Niecodzienne wydarzenia, Aktualności

16 października 2006 r. Gimnazjum nr 37 w Krakowie otrzymało imię św. Maksymiliana Marii Kolbego. Był to dzień dla naszej szkoły wyjątkowy, dlatego starannie się do niego przygotowywaliśmy, m.in. poznając dokonania Świętego i uczestnicząc w poświeconym Mu konkursie „Szukam nauczyciela i mistrza...”. Prace wychowanków, którzy otrzymali wyróżnienia, zostały wyeksponowane.

O godz. 9.00 uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. O 9.30 wraz z Panią Dyrektor, Rodzicami, zaproszonymi Gośćmi udaliśmy się do kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach. Przedstawiciele Rady Rodziców: pan Marek Drąg, pani Helena Szymaczek i pani Iwona Hady nieśli nowy Sztandar.

W czasie uroczystej mszy świętej celebrowanej przez Księdza Infułata Janusza Bielańskiego Sztandar został poświęcony.

Następnie wróciliśmy do szkoły i zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej. Pani Dyrektor Elżbieta Wełna i przewodniczący Samorządu Szkolnego, Tomasz Król, powitali przybyłych na uroczystość. Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi.:

• Jego Ekscelencja ks. Infułat Janusz Bielański,
  • Ksiądz Proboszcz Józef Łuszczek,
  • Ksiądz Proboszcz Józef Prorok,
  • Pani Wizytator Bożena Puchała,
  • Pan Jacek Matuszek – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa,
  • Pani Anna Jarosz – Kierownik Referatu Szkół Podstawowych i Gimnazjów Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa,
  • Pan Stanisław Zięba – Przewodniczący Rady Dzielnicy XV,
  • Rodzice,
  • emerytowani pracownicy naszej szkoły.

Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie prowadzący uroczystość, pan Marcin Mulewicz, poprosił zebranych o zajęcie miejsc, Głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Wełna, która przedstawiła historię naszej szkoły i uzasadniła wybór św. Maksymiliana Marii Kolbego na patrona. Kolejny mówca – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, pan Paweł Pytko – odczytał uchwałę w sprawie nadania imienia Gimnazjum nr 37.

Następnie przedstawiciele Rady Rodziców wprowadzili Sztandar i uroczyście przekazali go Pani Dyrektor, która – przyklękając – ucałowała go, wyraziła podziękowanie i zaprezentowała wszystkim ten cenny dar jako znak wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej szkoły. Po chwili do Sztandaru zbliżyli się przedstawiciele uczniów i – również przyklękając – ucałowali jego brzeg. Pani Dyrektor oddała w ich ręce Sztandar, życząc, aby stał się on dla społeczności uczniowskiej symbolem hartu ducha, woli zwycięstwa, a także tego, co najlepsze i godne naśladowania.

Później Pani Dyrektor i towarzyszący jej dostojni goście dokonali odsłonięcia tablicy poświęconej naszemu Patronowi. Pozostali uczestnicy uroczystości obserwowali to wydarzenie na zainstalowanym w sali gimnastycznej telebimie.

Następnie Pani Dyrektor Maria Salwińska zwróciła się do przedstawicieli uczniów klas pierwszych. Dostąpili oni zaszczytu złożenia ślubowania na nowy Sztandar.

Głos zabrali również: Pani Bożena Puchała – Wizytator Kuratorium Oświaty, pan Jacek Matuszek – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa i pan Stanisław Zięba – Przewodniczący Rady Dzielnicy XV. W imieniu społeczności uczniowskiej przemawiała Sylwia Bałazy – uczennica klasy II „g”. Oficjalna część uroczystości zakończyła się wyprowadzeniem Sztandaru.

Pan Marcin Mulewicz zaprosił zgromadzonych na część artystyczną przygotowaną przez rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Aldony Jankowskiej i pani Marzanny Matysek. Muzyczną oprawą uroczystości zajęła się pani Katarzyna Master, która również przygotowała do występów chór i solistkę – Magdalenę Stanecką. Twórcom montażu słowno – muzycznego „Żeby człowiek był Człowiekiem” zależało na przybliżeniu sylwetki Patrona i wyznawanych przez Niego ideałów – miłości bliźniego, dobroci, skromności, poświęcenia.

Część artystyczna stanowiła ostatni punkt programu. Po jej zakończeniu Pani Dyrektor pożegnała wszystkim zgromadzonym i podziękowała im za przybycie na uroczystość.

Nadanie imienia szkole było świętem, które zapamiętamy na długo. Maksymilian Maria Kolbe jest dla nas autorytetem i wzorem do naśladowania. Jego słowa: „Tylko miłość jest twórcza” zawsze powinny towarzyszyć nam w życiu.
To, że nasze gimnazjum nosi imię św. Maksymiliana Marii Kolbego, zobowiązuje...

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości do galerii.