Światowy Dzień Zespołu Downa

, Niecodzienne wydarzenia, Aktualności

Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w pierwszy dzień wiosny - 21 marca. Ta data nie jest przypadkowa, jej zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi przyczynę tego syndromu. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma na celu zmienić myślenie na temat osób z Zespołem Downa.
W naszej szkole uczniowie i nauczyciele chętnie włączyli się do akcji. Jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa założyli kolorowe skarpetki nie do pary.
W czasie zajęć rozmawiali na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji oraz wykonali kolorowe prace - skarpetki.
W Polsce żyje ok. 60 tys. osób z trisomią 21. Tak samo jak my uczą się, pracują, marzą
i kochają. Różni nas tak niewiele - jeden dodatkowy chromosom...