Tydzień Integracji i spotkanie z panem Rafałem Szumcem – paraolimpijczykiem, kolarzem ręcznym i narciarzem alpejskim.

, Kalendarz wydarzeń, Aktualności

W dniach od 27 listopada do 1 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Integracji  z Osobami Niepełnosprawnymi.

W ramach tego wydarzenia odbyło się spotkanie z panem Rafałem Szumcem
– paraolimpijczykiem, kolarzem ręcznym i narciarzem alpejskim.
Pan Rafał podzielił się z uczniami historią swojego życia, pokazując,
że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu ambitnych celów.

Spotkanie to zrobiło ogromne wrażenie na uczestnikach, przyczyniło się do zmiany spojrzenia
na własne trudności

i dostarczyło motywacji do pokonywania przeszkód.

A oto refleksje uczniów klasy 7a po spotkaniu z panem Rafałem:

Dzisiaj spotkaliśmy się z panem Rafałem Szumcem, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem  i historią sukcesu. Historia jego życia uświadomiła mi, że życie jest bardzo kruche i trzeba uważać. A jeśli już stanie się coś tragicznego, to nie wolno się poddawać   i trzeba nadal iść przez życie. Podziwiam pana Rafała za to, że chociaż stracił możliwość normalnego funkcjonowania dalej robi to, co lubi. Jego historia wstrząsnęła mną  i na pewno długo zostanie w mojej głowie. Z pewnością trudno mu było nauczyć się wszystkiego od nowa, ale się nie poddał i to jest fascynujące.

Tymon B.

Dzisiaj 28 listopada mieliśmy spotkanie z panem Rafałem Szumcem – paraolimpijczykiem. Opowiadał o swoich przeżyciach i trudnościach. W wieku 19 lat podczas wyścigów rowerowych złamał kręgosłup. To zdarzenie zmieniło jego życie o 180 stopni. Pomimo trudności nie poddał się i postanowił dalej uprawiać sport, ale na wózku. Próbował wielu dyscyplin sportowych, np. koszykówkę, tenis ziemny  i pływanie. Jednak najbardziej spodobało mu się kolarstwo i narciarstwo alpejskie. Wystartował na trzech paraolimpiadach: jednej letniej i dwóch zimowych. Pan Rafał Szumiec jest przykładem, że człowiek  z niepełnosprawnością może mieć pasje i cele. Tym spotkaniem uczciliśmy Tydzień Integracji w naszej szkole.

Maksymilian Z.

Dodatkowo podczas Tygodnia Integracji w klasach starszych przeprowadzono
Quiz Wiedzy o Niepełnosprawności
,

który stał się doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat różnych rodzajów niepełnosprawności.

Dopełnieniem Tygodnia Integracji było również przedstawienie w Teatrze Ludowym.
Teatralny Instytut Młodych gościł uczniów naszej szkoły, którzy po spektaklu Trik Patryka
uczestniczyli w interesujących warsztatach.

Dla klas młodszych zorganizowane zostały warsztaty na temat wiedzy
o osobach z niepełnosprawnością wzroku i słuchu
.

Dzięki specjalnym okularom dzieci mogły doświadczyć niektórych trudności wzrokowych,
z jakimi na co dzień mierzą się osoby niewidome i niedowidzące.

Ponadto uczniowie zapoznali się z podstawowymi znakami języka migowego,

co pozwala na komunikację z osobami niesłyszącymi.

Tydzień Integracji z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat
różnorodności osób z niepełnosprawnościami

oraz uwrażliwił uczniów na potrzeby tych jednostek.

Uczniowie zrozumieli, że każdy jest wyjątkowy i wartościowy niezależnie od ewentualnych różnic.

Różnice stanowią bogactwo, które warto doceniać i szanować.