Tydzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi

, Niecodzienne wydarzenia, Aktualności

Tydzień integracji

W dniach od 28 listopada do 2 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Integracji z Osobami Niepełnosprawnymi.  Z tej okazji klasy pierwsze oraz zerówka wzięły udział w warsztatach sensorycznych, które wprowadziły dzieci w tematykę niepełnosprawności. Klasy drugie uczestniczyły w pokazie multimedialnym poświęconym różnym rodzajom niepełnosprawności. Uczniowie klas trzecich i czwartych wybrali  się na wystawę  „ W stronę ciemności” do Centrum Nauki i Zmysłów Womai.  Zwiedzający musieli zmierzyć się z różnymi sytuacjami życia codziennego bez użycia wzroku pod przewodnictwem osób niewidomych.  W klasach starszych pedagodzy specjalni przeprowadzili lekcje wychowawcze o tematyce niepełnosprawności. Uczniowie mieli okazję obejrzeć poruszający  i skłaniający do refleksji film pt. „Cyrk motyli”, w którym odtwórcą głównej roli był Nick Vujicic – człowiek z wrodzonym całkowitym brakiem kończyn.

Tydzień integracji był pełen wrażeń. Przeprowadzone inicjatywy z pewnością uwrażliwiły uczniów na potrzeby innych, zwłaszcza niepełnosprawnych osób. Zwróciły uwagę na to, iż każdy człowiek bez względu na to czy jest zdrowy, czy zmaga się z niepełnosprawnością, potrzebuje akceptacji i zasługuje na szacunek. Mamy nadzieję, iż podjęte działania przyczyniły się do upowszechnienia idei integracji oraz akceptacji i otwartości wobec osób niepełnosprawnych.

O wrażeniach uczniów z pobytu na wystawie w Womai można przeczytać w osobnej zakładce.

Zespół ds. Integracji