Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

, Aktualności, Edukacja wczesnoszkolna

Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

W dniu 9 grudnia uczniowie klas 2a i 3b uczestniczyli w fantastycznej wycieczce pełnej przygód i doświadczeń, a to za sprawą udziału w licznych warsztatach prowadzonych na terenie Europejskiego Centrum Edukacji w Pacanowie.

Pierwszą atrakcją były warsztaty „Wybuchowa nauka” - to praktyczne zastosowanie ciekłego azotu. Na oczach dzieci prowadzący przygotował smaczne malinowe lody, którymi nas poczęstował. Udało nam się dowiedzieć czy bananem można przybić gwóźdź. Nie zabrakło również efektów specjalnych połączenia ciekłego azotu z wrzątkiem. Mnóstwo wybuchów oraz dużo pary.

Każda z grup uczestniczyła w różnym czasie w takich samych atrakcjach, a jedną z nich był

„Bajkowy Świat”. To unikalna ekspozycja, łącząca najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. To stworzona specjalnie z myślą o dzieciach wspólna podróż przez baśniowe krainy – pełna obrazów, dźwięków, barw, zaskoczeń. W tej przygodzie pośrednikami między światem bajki, a rzeczywistością są przewodnicy: Pszczółka Maja, Pipi lub Królewna Śnieżka. Wszystko zaczyna się w Bajkowym Przedpokoju, potem zdarzenia nabierają tempa, zwłaszcza w zaczarowanym pociągu, który porywa pasażerów do świata wyobraźni. Wyprawa rozgrywa się na wielu płaszczyznach interaktywności. Zaczarowany ogród przerósł nasze oczekiwania.

Następnym punktem naszego programu  była „Kraina Soria Moria”: interaktywna wystawa – opowieść oparta na fińskim systemie edukacji. Dzieci zostały zaproszone do udziału w kilkustanowiskowej grze – historii o dramatycznej narracji.  Gra umożliwiła wspólną zabawę, ale miała też za zadanie nauczyć pracy w zespole i podnieść kompetencje społeczne dzieci, pokazując jak sprawnie funkcjonować w grupie, rozwiązywać ewentualny konflikt. Podczas dłuższej przerwy mogliśmy wędrować wokół obiektu krętymi ścieżkami na świeżym powietrzu wśród traw i malowniczych eksponatów.

Mały Teatr, to ostatni punkt naszej wycieczki. To kameralna scena lalkowa ,na której zaprezentowano nam baśń pt. „Mała Syrenka”. Po spektaklu dzieci uczestniczyły w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym.

Wróciliśmy pełni wrażeń, długo będziemy wspominać pobyt w Pacanowie.