Wykład i warsztat z matematyki

, Świat matematyki i przedmiotów przyrodniczych, Aktualności

Wykład i warsztat z matematyki

W piątek 30 listopada 2018 r. odwiedzili naszą szkołę : pan dr matematyki  Zbigniew Powązka z Uniwersytetu Pedagogicznego oraz pani Ewa Tondera  nauczyciel matematyki. Oboje są członkami Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Dzięki nim lekcje w tym dniu miały inny przebieg.

Uczniowie  klas trzecich gimnazjalnych wysłuchali  wykładu pana doktora pt. „Liczbowe figielki” o systemach zapisywania liczb, zbiorach liczbowych oraz ciekawych własnościach liczb naturalnych. Podczas wykładu słuchacze wykonywali też różne działania i mogli sami odkryć  pewne prawidłowości. Uczniowie byli zdziwieni skąd pan doktor znał wyniki proponowanych przez nich działań. Później zagadka się wyjaśniła.

Druga część zajęć to warsztaty "Jak zdobyć złoto w szkole, czyli gramy w Sabotażystę" prowadzone przez panią Ewę Tondera. Po zapoznaniu z zasadami gry  uczniowie, podzieleni na grupy, przystąpili do niej. Emocji było co niemiara: gracze blefowali, blokowali się, wprowadzali w błąd – wszystkie „sztuczki” mieściły się we wcześniejszych ustaleniach. Niestety z braku czasu zabawa zakończyła się po dwóch rundach.  W związku z tym nie  wyłoniono zwycięzców.  Pomimo, że gra nie była stricte matematyczna  to jednak ćwiczyła w uczniach uniwersalne umiejętności: współpracę w grupie, przestrzeganie ustalonych wcześniej reguł, obmyślanie strategii wygrania oraz  logicznego rozumowania.  Była to też po prostu świetna rozrywka.

Ten czas spędzony w towarzystwie naszych gości  jest  zachętą do łączenia przyjemnego z pożytecznym czyli  zabawy i nauki. Dziękujemy!

Nauczyciele matematyki