Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

, Bezpieczeństwo, Aktualności

Porady dla rodziców:
Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez opieki jest problemem zwłaszcza w warunkach nieustannie zwiększającego się natężenia ruchu. Statystyki pokazują, iż brak opieki nad dzieckiem do lat 7 to jedna z głównych przyczyn wypadków udziałem dzieci. Małe dzieci nie zawsze są w stanie odpowiednio zareagować w trudnych sytuacjach na drodze. Często nie posiadają jeszcze odpowiedniej wiedzy bezpiecznego zachowania na drodze a dodatkowo ich zachowanie jest nieprzewidywalne dla kierowców.


PAMIĘTAJ!!!

Zgodnie z art. 43 ust 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Jedynie w strefie zamieszkania dziecko może korzystać z drogi bez opieki. Strefa zamieszkania to obszar gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu i pieszy ma tam pierwszeństwo przed pojazdami. Opieka ta nie jest potrzebna również na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.


PASY I FOTELIKI

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym:  


w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko   w wieku do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Obowiązek ten nie dotyczy dziecka przewożonego taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji. (art.39 ust.3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Zabrania się przewożenia dziecka w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera. (art.45 ust.2 pkt 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Zabronione jest przewożenie poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka  w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.  (art.45 ust.  2 pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).



 

ODBLASKI RATUJĄ ŻYCIE

Art. 43 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, iż dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.  
Prosimy aby rodzice i opiekunowie zwracali uwagę czy ich podopieczni posiadają takie odblaski.
Pamiętajmy, że widoczność pieszego na drodze ma niebagatelne znaczenie dla jego bezpieczeństwa. Taką widoczność można poprawić używając elementów odblaskowych, dzięki którym postać po zmroku jest widoczna dla kierującego z odległości ok. 150 m. Natomiast gdy osoba ubrana w ciemny strój nie posiada odblasku kierowca zobaczy ją z odległości zaledwie 20m.

UŻYWANIE ELEMENTÓW ODBLASKOWYCH JEST JEDNĄ Z PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA !!!



SPRAWDŹ AUTOBUS, KTÓRYM PODRÓŻUJE TWOJE DZIECKO

Pamiętajmy, odprowadzając dziecko do autobusu, którym ma wyjechać na ferie, wakacje czy też wycieczkę szkolną, że każdy może zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu i zachowanie kierującego. Zaniepokoić powinny nas między innymi wycieki płynów, zużyte lub uszkodzone opony, oświetlenie autobusu oraz dziwne hałasy podczas jego uruchomienia. Te niedociągnięcia zauważalne są dla każdego, nawet dla osoby nie będącej znawcą motoryzacji.
Ponadto należy przyjrzeć się kierującemu. Zaobserwować jak się zachowuje i czy nie czuć od niego alkoholu. Często nietrzeźwi kierowcy chcąc ukryć zapach alkoholu używają mocnych perfum. Zwróćmy więc uwagę na inne objawy nietrzeźwości takie jak bełkotliwa mowa, nieskoordynowane ruchy czy chwiejny krok. Każdy taki niepokojący objaw musi nas skłonić do poproszenia o policyjną interwencję.

            Pamiętajmy, że zawsze możemy poprosić policjantów o prewencyjną kontrolę stanu technicznego autobusu i trzeźwości kierującego, jeszcze przed wyruszeniem pojazdu w trasę. Prośby takie należy kierować z odpowiednim wyprzedzeniem do najbliższej jednostki Policji. W Krakowie takie interwencje należy zgłaszać pod nr tel. 012-61-54-111 lub 012-61-52-905.
Pamiętajmy, odprowadzając dziecko do autobusu, którym ma wyjechać na ferie, wakacje czy też wycieczkę szkolną, że każdy może zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu i zachowanie kierującego. Zaniepokoić powinny nas między innymi wycieki płynów, zużyte lub uszkodzone opony, oświetlenie autobusu oraz dziwne hałasy podczas jego uruchomienia. Te niedociągnięcia zauważalne są dla każdego, nawet dla osoby nie będącej znawcą motoryzacji. Ponadto należy przyjrzeć się kierującemu. Zaobserwować jak się zachowuje i czy nie czuć od niego alkoholu. Często nietrzeźwi kierowcy chcąc ukryć zapach alkoholu używają mocnych perfum. Zwróćmy więc uwagę na inne objawy nietrzeźwości takie jak bełkotliwa mowa, nieskoordynowane ruchy czy chwiejny krok. Każdy taki niepokojący objaw musi nas skłonić do poproszenia o policyjną interwencję.            Pamiętajmy, że zawsze możemy poprosić policjantów o prewencyjną kontrolę stanu technicznego autobusu i trzeźwości kierującego, jeszcze przed wyruszeniem pojazdu w trasę. Prośby takie należy kierować z odpowiednim wyprzedzeniem do najbliższej jednostki Policji. W Krakowie takie interwencje należy zgłaszać pod nr tel. 012-61-54-111 lub 012-61-52-905.