Byliśmy w teatrze…

, Kalendarz wydarzeń, Z codziennika humanisty, Aktualności

     Z końcem listopada i w połowie grudnia uczniowie klas piątych, szóstych i siódmej
- w różnych terminach - udali się na spektakl pt. Trik Patryka.
Warto podkreślić, że klasa siódma uczestniczyła w teatralnym przedsięwzięciu 23 listopada,
kiedy przedstawienie towarzyszyło Festiwalowi Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych w Teatrze Ludowym.

       


Podczas kilku dni: od 23 listopada do 3 grudnia 2023 r. były wystawiane  spektakle teatralne
o tematyce młodzieżowej z całej Polski.  
Dzięki temu faktowi siódmoklasiści mogli uczestniczyć w manufakturze, której celem było przygotowanie
okazjonalnych plakietek upamiętniających festiwal TIM-u.

 Po spektaklu zostały zorganizowane dla młodzieży warsztaty prowadzone przez reżysera spektaklu pt. Trik Patryka
- pana Mateusza Przyłęckiego.

          

Chętni uczniowie z klasy 6a napisali recenzje z tego spektaklu.

Oddajemy głos młodym recenzentom.

Zapraszamy do lektury niektórych prac.

      Spektakl Teatru Ludowego pt. Trik Patryka w reżyserii Mateusza Przyłęckiego został przygotowany na podstawie książki Kristo Šagora. Za muzykę odpowiadał Piotr Sarapata, a za kostiumy Wanda Kowalska. W spektaklu brało udział dwóch aktorów: Piotr Franasowicz i Ryszard Starosta. Przedstawienie  trwało 45 min.
     Spektakl opowiada o Patryku, który dowiedział się, że będzie miał młodszego brata. A następnie, że chłopiec urodzi się z niepełnosprawnością. Chcąc mu pomóc, Patryk szukał pomocy u innych, dzięki czemu zawarł nowe znajomości a nawet przyjaźnie i wydoroślał.
      Aktorzy profesjonalnie zagrali wszystkie role, choć mieli do dyspozycji dwa krzesła, ławkę  i kilka rekwizytów, które nawiązywały do przedstawianych postaci. Gdy aktor zakładał na ramiona chustę, było widać, że jest to Pani Adamek, która uczyła Patryka języka polskiego w szkole, a gdy trzymał rękawice, wówczas był trenerem boksu. Przedstawienie wzbudzało zainteresowanie pomimo minimalistycznej scenografii, ponieważ aktorzy potrafili wejść w interakcję z publicznością, angażując ją we fragmenty spektaklu.
      Przedstawienie to poruszało wiele tematów społecznych, między innymi problemów,  z jakimi muszą się mierzyć osoby z niepełnosprawnościami. Mówiło o potrzebie zrozumienia osób z dysfunkcjami, pomocy im i akceptacji w naszym codziennym otoczeniu.
      Zachęcam do zobaczenia tego przedstawienia, szczególnie ze względu na to, że mówi  o problemach, które można spotkać w naszym życiu. Najbardziej podobała mi się interakcja z widownią. Myślę, że dużo zapamiętacie z tego występu i nauczycie się wielu rzeczy.                                                                                                                             
Zuzanna Banaś

 

      15 grudnia 2023 roku w Teatrze Ludowym widziałem spektakl pt. ,,Trik Patryka” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. Ten spektakl jest adaptacją książki. Opowiada on  o Patryku, głównym bohaterze, którego gra aktor Piotr Franasowicz. Chłopiec dowiedział się od rodziców, że urodzi mu się niepełnosprawny brat. W roli nienarodzonego brata wystąpił inny aktor - Ryszard Starosta. Wydaje mi się, że ten spektakl, który trwał około 45 minut, jest przede wszystkim historią o niepełnosprawności i inności oraz o tym, że trzeba być tolerancyjnym.
     Patryk chce się dobrze przygotować na spotkanie z bratem, który będzie miał specjalne potrzeby. Żeby to zrobić szuka rady u różnych ludzi. Spotyka się ze swoim kolegą Ramzanem, panią z ze sklepu z warzywami, nauczycielką języka polskiego, profesorem Mleko, nauczycielem matematyki. Rozmawia też z tatą i mamą.
      Na scenie było tylko dwóch aktorów, którzy cały czas musieli się przebierać. Bardzo podziwiałem, że za każdym razem zdążyli to zrobić. Aktorzy za każdym razem mieli tylko jeden albo dwa charakterystyczne rekwizyty, żebyśmy się nie pomylili, o kogo chodzi. W tle grała muzyka, którą skomponował Michał Sarapata.
      Ten spektakl bardzo mi się podobał. Oglądając go, miałem w sobie różne uczucia i emocje. Momentami czułem smutek, ale ogólnie spektakl był sympatyczny i śmieszny, bardzo ciepły. Myślę, że jest to bardzo pouczająca historia, ponieważ uczy normalnego traktowania ludzi z niepełnosprawnością i że są oni tak samo wartościowi, jak wszyscy inni.
Uważam, że każdy powinien zobaczyć ten spektakl.

Michał Hudymač

       Spektakl Trik Patryka grany jest w Teatrze Ludowym TIM w Krakowie. Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reżyser to Mateusz Przyłęcki, za kostiumy odpowiada Wanda Kowalska, muzykę opracował Michał Sarapata, autorką przekładu z języka węgierskiego jest Iwona Nowacka. Role odgrywają: Piotr Franasowicz oraz Ryszard Starosta. Są to aktorzy z dużym dorobkiem scenicznym.
        Spektakl rozpoczyna się od podsłuchania rozmowy rodziców przez Patryka o tym, że będzie miał niepełnosprawnego brata.  Patryk musi się otworzyć na nowe, wydorośleć.Każda postać w spektaklu jest inna z różnych względów. Patryk dojrzewa i zdobywa życiowe doświadczenie, szukając pomocy dla swojego brata. Pokazany jest wątek w szkole, tam też główny bohater szuka pomocy, u nauczycieli, a także u uczniów. Są to dla niego osoby, którym może zaufać i prosić o pomoc. Każdy pomaga mu w miarę swoich możliwości. Wyśmienita gra aktorska  wciąga widza w fabułę. Sposób prezentacji bohaterów dostosowany został również do nastolatków (przeznaczony jest dla widzów od 10 roku życia).
        Dwóch aktorów odgrywa wszystkie role, zmieniając m.in. ton i barwę głosu. Dla młodego widza jest to coś nowego i wciągającego. Czasem w tle pojawia się muzyka.
W ciągu 45 minut aktorzy przekazują widzom, jak radzić sobie w sytuacjach nowych, innych, trudnych. Pokazują na,  jak otworzyć się na innych ludzi, także niepełnosprawnych.
       Aktorzy, odgrywając swe role,  uczą tolerancji i empatii. Pokazują, że prośba o pomoc to nic złego. Każdy zasługuje na naszą pomoc i zainteresowanie. Spektakl jest bardzo wzruszający i pouczający. Polecam go z całego serca zarówno nastolatkom jak i dorosłym. Na pewno nikt się nie zawiedzie.

 Szymon Zagrobelny

                                                                                                                                                    

       W piątek piętnastego grudnia razem z klasą byłem w teatrze na spektaklu pod tytułem ,,Trik Patryka”.
      
Początkowo sztuka była trochę dziwna, lecz po krótkiej chwili bardzo zaciekawiłem się grą aktorską i samą historią. To przedstawienie opowiada o tym, jak pewien chłopiec chciałby mieć starszego brata, jednak okazuje się, że to właśnie on- Patryk- może nim być. Patryk dowiaduje się, że będzie mieć brata. Niestety lekarze podejrzewają, że może on być chory. By zrozumieć sytuację główny bohater bierze sprawy w swoje ręce i szuka pomocy u wielu osób takich jak np. jak Ramzan, który jest jego kolegą z klasy, trochę lekkomyślnym i często bijącym się ze starszymi chłopakami. Zwraca się do pani Adamek - nauczycielki języka polskiego, trenera boksu oraz wielu innych osób. W sztuce brało udział dwóch aktorów, którzy odgrywali role ponad dziesięciorga bohaterów. Każdy z aktorów miał plecak,  w którym ukrywali rekwizyty dla każdej z postaci, takie jak: przylepiane wąsy, rękawice bokserskie lub okularki. Aktorzy w zależności od danej roli zmieniali głosy.
       Moim zdaniem przedstawienie było bardzo ciekawe,  pomimo iż momentami sztuka wydawała mi się szybka i niezrozumiała. Nauczyła mnie, że nigdy nie można się poddawać. Igor Żaba

 

W galerii zostały zamieszczone zdjęcia z wyjścia do teatru. Zapraszamy do ich oglądnięcia.