Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, ograniczanie zjawisk patologii społecznych, inspirowanie przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym i prewencyjnym, tworzenie lokalnych koalicji na rzecz bezpieczeństwa, to oczekiwania związane z pracą dzielnicowego.
Rola dzielnicowego w przedsięwzięciach na rzecz bezpieczeństwa powiązana jest nierozerwalnie ze stawianymi mu zadaniami, do których zaliczamy:
- prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu służbowego pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan porządku i bezpieczeństwa publicznego;
- realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
- realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
- kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.
Dzielnicowy jako policjant przypisany do ściśle określonego obszaru terenu np. osiedla, dzielnicy, miasta, gminy, jest najlepszym kandydatem na moderatora działań na rzecz bezpieczeństwa lokalnych społeczności.
Dzielnicowy wykorzystując wiedzę o rejonie służbowym podejmuje działania zmierzające do podniesienia poziomu poczucia bezpieczeństwa w rejonie służbowym, ograniczenia patologii społecznych, w tym przemocy w rodzinie oraz demoralizacji i przestępczości nieletnich.
Naturalnymi sojusznikami dzielnicowego w tych przedsięwzięciach są mieszkańcy rejonu służbowego oraz jednostki samorządu terytorialnego, szkoły lub organizacje działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zwalczania patologii.
Zadania z profilaktyki społecznej dzielnicowy realizuje m.in. poprzez informowanie mieszkańców o występujących zagrożeniach i udzielanie instrukcji o sposobach zabezpieczania się, zachowania się w określonych sytuacjach oraz organizowania się w celu poprawy bezpieczeństwa. Skuteczność przedsięwzięć dzielnicowego w działaniach na rzecz podniesienia poziomu poczucia bezpieczeństwa lokalnego w znacznej mierze zdeterminowane jest przez aktywność mieszkańców określonego rejonu i ich wiedzy jak nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym.
Informacje umożliwiające kontakt z dzielnicowym można uzyskać we właściwej miejscowo jednostce Policji lub w razie nagłej potrzeby pod numerem 997, tel. kom. 112.