Kolejny etap wymian szkół z Realschule Raisdorf (Niemcy)

, Niecodzienne wydarzenia, Aktualności

23 marca 2006 roku 12 uczennic i 3 uczniów naszej szkoły wyjeżdża do Raisdorf na kolejną, drugą już wizytę. Grupą opiekować się będą p. Jadwiga Typek-Falarz i p. Anna Jasiejko. Jest to dalszy etap współpracy między Gimnazjum nr 37 w Krakowie a Albert-Schweizer Realschule Raisdorf koło Kilonii (Szlezwik-Holsztyn).
Współpraca została zapoczątkowana w roku 2003, zaś pierwsze grupy młodzieży spotkały się w lutym i maju 2004 roku. Najważniejszym punktem naszej wizyty w Raisdorf był udział w realizacji programu telewizyjnego zatytułowanego „Mosty do Polski”, wyemitowanego na żywo na Otwartym Kanale telewizji kilońskiej. Oprócz tego zwiedzaliśmy Kilonię i okolice, a także Hamburg.
Nasi goście wywieźli z Krakowa wspomnienie pięknej majowej pogody i polskiej gościnności. Byli oczarowani Krakowem oraz Wieliczką. Zwiedzili także obóz Auschwitz oraz dzielnicę Kazimierz wraz z synagogą i cmentarzem żydowskim.
Spośród nawiązanych wówczas znajomości kilka jest w dalszym ciągu podtrzymywanych. Niektóre osoby spotkały się ponownie indywidualnie, już po zakończeniu programu wymiany.

Program tegorocznego wyjazdu jest bardzo urozmaicony. Nie tylko zwiedzimy samo miasto – Kilonię i jej najbliższe okolice, ale także będziemy mieli okazję wyjechać do Hamburga, gdzie zobaczymy drugi co do wielkości port Europy, zapoznamy się z historią Hamburga w muzeum Dungeon oraz weźmiemy udział w przedsięwzięciu „Dialog w ciemności”, które uwrażliwia osoby widzące na problemy, będące udziałem osób niewidomych. Wieczorem obejrzymy musical „Król Lew”. Mamy również w planie zwiedzanie promu pasażerskiego Stena Line oraz zabawę, która umożliwi nam poznanie centrum Kilonii.
Podobnie jak przy innych tego rodzaju wyjazdach, będziemy też uczestniczyć w lekcjach w niemieckiej szkole oraz zabaczymy, jak żyje na co dzień niemiecka rodzina. Mamy nadzieję, że wrócimy pełni wrażeń i wzbogaceni w nową wiedzę.

Jadwiga Typek-Falarz