Należy podróżować, by się czegoś nauczyć
Mark Twain
We wtorek 26 września 2023 r. uczniowie z klasy 7a, 6a i 6b z paniami: Aldoną Jankowską, Beatą Piotrowską - Dratwińską oraz Anną Gościniewicz wybrali się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej i Pragi. Cztery dni poza domem wypełnione zostały wędrówkami, poznawaniem nowych miejsc, wspólnymi zabawami, rozgrywkami sportowymi. Uczniowie poznawali też samych siebie.
Pierwszego dnia zdobyliśmy niezdobytą, czyli Twierdzę Srebrna Góra - obiekt unikatowy w skali całej Europy. W chwili swojego powstawania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji na starym kontynencie. Dzięki przewodnikowi przebranemu w historyczny mundur żołnierza garnizonu poznaliśmy tajniki sposobu obrony fortecy, użycia artylerii i broni czarnoprochowej. Mogliśmy też podziwiać niesamowite górskie widoki. Wieczorem piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy przy ognisku. Wcześniej rozegraliśmy turniej piłki siatkowej na profesjonalnej hali sportowej.
Drugiego dnia po wczesnej pobudce i śniadaniu wyruszyliśmy do Pragi - stolicy Czech. Pogoda nam dopisała. Zwiedzając jedno z najpiękniejszych europejskich miast, można było podziwiać między innymi Hradczany, Zamek Praski, w którym obecnie urzęduje prezydent. Z mostu Karola spoglądaliśmy na lśniącą w słońcu Wełtawę. Katedra św. Wita urzekła nas swym pięknem. Podziwialiśmy też Staromiejski Rynku, czerwone dachy Starego Miasta oraz wiele innych, wspaniałych zabytków Pragi. Mieliśmy szczęście, mogąc uczestniczyć o godzinie 12.00 w głównej zmianie warty przed pierwszym dziedzińcem Zamku Praskiego.
Trzeciego dnia wycieczki ponownie została przekroczona czeska granica, skierowaliśmy się do Adrszpaskiego Skalnego Miasta. Najpierw trasa wiodła przez las obok przepięknego jeziora, a następnie zaczęły się ukazywać niesamowite, gigantyczne masywy skalne. Każdy miał swoją nazwę, która nawiązała do niepowtarzalnego kształtu, np. Kochankowie czy Starosta i Starościna. Wszyscy byli zachwyceni tym magicznym miejscem. Wracając do Polski, każdy obowiązkowo kupił czeską kofolę i magnesy. Zwiedziliśmy też w tym dniu Bazylikę w Wambierzycach i spacerowaliśmy uliczkami Kłodzka, przeszliśmy też po gotyckim moście na Młynówce porównywanym do słynnego mostu Karola w Pradze. Wieczorem chłopcy zorganizowali dyskotekę na zakończenie naszego wyjazdu.
Każdego dnia wycieczki mieliśmy zapewnione pyszne posiłku w Stroniu - miejscu naszego zakwaterowania.
W piątek wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zwiedziliśmy kopalnię złota w Złotym Stoku. Przewodnik opowiedział nam o wielu bardzo interesujących rzeczach. Na zakończenie zwiedzania mieliśmy okazję pojechać kolejką i poczuć się jak prawdziwi górnicy. Bardzo nam się tam podobało. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju. Jedną z atrakcji było otwieranie sejfu – udało nam się!
W Kłodzku czekał na nas pyszny obiad i późnym wieczorem pełna wrażeń grupa ze Szkoły Podstawowej nr 77 powróciła do Krakowa.
Ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie we wspomnieniach uczniów.
Zapraszamy do galerii.