Nie bądź obojętny! Pamiętaj…
Auschwitz – Birkenau to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady,
utworzony przez hitlerowców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia,
włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa.
27 listopada 2024 r. został zorganizowany przez naszą Szkołę wyjazd do Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau.
W tej ważnej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klasy 8a wraz z wychowawczyniami.
Wyjazd do Oświęcimia nikogo nie pozostawił obojętnym, ósmoklasistów skłonił do refleksji, dlatego zabrali głos.
Oto niektóre z wypowiedzi, które warto przypomnieć w związku ze zbliżającą się 27.01.2025 r.
osiemdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu.
Fragmenty uczniowskich przemówień:
Szanowni Państwo, Nauczyciele, Koleżanki i Koledzy!
Stoję tutaj dzisiaj w miejscu, które jest świadkiem strasznych wydarzeń. To Auschwitz-Birkenau.
To tutaj, za tymi drutami, ludzie cierpieli i umierali dlatego, że byli inni. To tutaj ich życie zmieniło się w koszmar.
Czy potrafimy sobie wyobrazić, jak to było? Codziennie odczuwać głód i zimno… Dorośli oraz dzieci … wszyscy cierpieli.
Według słów Georgea Santayany: Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.Dlatego musimy pamiętać o tym, co wydarzyło się tutaj kilkadziesiąt lat temu.
Teraz żyjemy w czasach, gdy nie musimy się bać, że za to, iż należymy do innej nacji, możemy znaleźć się w obozie. Ale to w cale nie znaczy, że możemy o tej strasznej przeszłości zapomnieć. Nie możemy! Jeśli zapomnimy, to może się ona wydarzyć znowu. Musimy mówić ,,nie” za każdym razem, gdy widzimy wyrządzaną niesprawiedliwość, nienawiść i krzywdę.
Czy możemy milczeć? Nie! Bo jeśli my nie będziemy pamiętać, kto to zrobi? Jeśli my nie będziemy mówić stop, to skończy się jak dawniej.
To miejsce uczy nas, do czego prowadzi nienawiść i obojętność na cierpienie. Uczy nas też, że nie można pozwalać na krzywdzenie innych ludzi. Jak powiedział Elie Wiesel: Obojętność jest większym złem niż nienawiść. Musimy reagować, kiedy ktoś jest wyśmiewany za swoje pochodzenie, wygląd czy wiarę. Musimy okazać pomoc, empatię oraz zainteresowanie.
Dzisiaj obiecujemy: będziemy pamiętać! Będziemy pamiętać za tych, którzy nie mieli takiej szansy. Będziemy pamiętać, żeby nigdy więcej taka tragedia się nie powtórzyła!
Pamiętajmy i nie pozwólmy, żeby ta historia została zapomniana.
Tymon B.
Od czasu wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau mija równe osiemdziesiąt lat. Pragnę wypowiedzieć się w imieniu moich rówieśników i własnym.
Nieustannie zadaję sobie pytanie, dlaczego podczas II wojny światowej zginęło tylu niewinnych ludzi…
Obecnie również obserwujemy napiętą sytuację polityczną na świecie. Eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie czy niebezpieczne posunięcia Rosji. Dlaczego świat nie nauczył się po tych osiemdziesięciu latach, czym grozi wojna? Jak straszne będą jej skutki? Powinniśmy wziąć naukę z wydarzeń, które rozegrały się w latach 1939-1945…
Patryk B.
27 stycznia 1945 r. , czyli prawie 80 lat temu, Armia Czerwona wyzwoliła obóz koncentracyjny w Auschwitz, tzw. „fabrykę śmierci”. Było to okropne miejsce kaźni, które zostało założone przez nazistowskie Niemcy. Głównym celem tego miejsca, początkowo było przeniesienie tam więźniów z przepełnionych więzień w Tarnowie. Bardzo szybko stał się jednak obozem zagłady, w którym masowo mordowano ludność. Głównie byli to Żydzi, Polacy, Romowie i Sowieci. Prowadzono tam również pseudomedyczne eksperymenty.
(…) Dlaczego w ogóle to się działo? Dlaczego jeden naród prześladował inne? Wzywam wszystkich, żeby pamiętali o tym przeklętym miejscu! Żeby nie powtórzyła się już nigdy ta historia! Pamiętajmy o tym, kiedy próbujemy kogoś wytknąć palcem za odmienność. Nie bądźmy rasistami. Od tego się zaczęło – a dokładniej od głupiej kartki: „Na tym miejscu Żydom nie można siadać”. Większość to ignorowała, bo to ich nie dotyczyło.
Do pamięci o tym koszmarnym miejscu i przestrzeganiu przed powtórzeniem się historii wzywam przede wszystkim młodych ludzi. To właśnie od nas zależy, czy ta historia się kiedyś powtórzy. Czy nie będzie już więcej takich miejsc jak to? Zacytuję tu słowa George,a Santayany „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”.
Powinniśmy zawsze pamiętać, nie możemy o tym zapomnieć. Uczcijmy minutą ciszy ofiary tej kaźni.
Janek C.
Stoimy dzisiaj w miejscu, które uczy nas więcej niż książki i lekcje historii. (…)
Czy da się wyobrazić ból milionów ludzi, których jedyną winą było to, kim byli? Muzeum Pamięci przypomina o tym, co człowiek potrafi zrobić drugiemu, tylko dlatego, że jest innej rasy lub narodowości. Byli to zarówno mężczyźni jak i kobiety czy dzieci. Każda z tych osób miała imię, marzenia, bliskich. Każda z nich miało prawo do życia. Odebrano im wszystko. Ubrania, rzeczy i domy - w imię nienawiści i okrucieństwa, które nie mają usprawiedliwienia.
Dziś, jako młode pokolenie, mamy siłę, by zmieniać świat i zróbmy to! Właśnie od nas zależy, czy wybierzemy dobro zamiast nienawiści, rozmowy zamiast wojen i okrucieństwa, zrozumienie zamiast obojętności. To my decydujemy, czy nauczymy się wyciągać wnioski z przeszłości. Niech Auschwitz-Birkenau będzie ostrzeżeniem. Niech przypomina, że nienawiść zaczyna się od słów, a kończy na tragediach, których nie da się cofnąć. Pamiętajmy o ofiarach. Budujmy świat, w którym człowieczeństwo zawsze będzie największą wartością.
Miłosz
Pamiętajmy o tych, którzy tu cierpieli.
Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by świat był lepszym miejscem
- opartym na solidarności, zrozumieniu i przyjaźni .
Wiktoria Z.