"Kim jest osoba niepełnosprawna? Refleksje po zajęciach o niepełnosprawnośc

, Porady dla rodzica, Aktualności

Podczas Dnia Integracji w Gimnazjum Nr 37 uczniowie wybranych klas wzięli udział w warsztatach poświęconych osobom niepełnosprawnym. Po zajęciach podzielili się z nami swoimi przemyśleniami na temat niepełnosprawności:

Na zajęciach dotyczących niepełnosprawności dowiedziałam się, że osoba niepełnosprawna ma więcej trudności niż przeciętny człowiek. Poznałam rodzaje niepełnosprawności (…). Wiem, że gdy widzę osobę z białą laską, posługującą się językiem migowym lub ze zniekształconą twarzą, mam zachować szczególna uwagę- ta osoba może wymagać pomocy. Mogłam poczuć się jak osoba niepełnosprawna, gdy panie zawiązały mi ręce i miałam trudności z wykonaniem najprostszych czynności, jak wyciągnięcie książki od historii. Następnie panie pokazały nam osoby, które pomimo swojej niepełnosprawności wiele dokonały. Uważam, że zajęcia były ciekawe i przydatne. Gabrysia

Osoba niepełnosprawna to osoba, która nie jest w stanie wykonywać wszystkich czynności, tak jak to robią osoby pełnosprawne. Pomocą dla tych ludzi jest nieodrzucanie ich, traktowanie jak pozostałych osób. Dla ludzi niepełnosprawnych pomocą są takie urządzenia, jak windy, platformy, wózki inwalidzkie. Moja dobra koleżanka jest niepełnosprawna, urodziła się z wadą biodra i nie może chodzić. Moi znajomi i ja staramy się jej pomagać i nie odrzucać jej, wszyscy ja wspieramy, wierząc, że kiedyś będzie mogła chodzić.(anonim)

Moim zdaniem zajęcia na temat niepełnosprawnych były interesujące, ponieważ mogłam dowiedzieć się, jak bardzo trudno żyć takim ludziom, dowiedziałam się, jak można im pomóc, jak rozpoznać te osoby. Bardzo podobają mi się talenty tych ludzi; mimo że są chorzy, potrafią na przykład malować. Radzą sobie w życiu swoimi sposobami. Nie podoba mi się zachowanie niektórych ludzi w momencie, gdy zobaczą chorego człowieka. Ten człowiek potrzebuje pomocy, a nie naśmiewania się z niego. (anonim)

Na zajęciach bardzo mi się podobało ponieważ dowiedzieliśmy się dużo o ludziach niepełnosprawnych i znaleźliśmy się w ich sytuacji. Poznaliśmy wielu sławnych ludzi, którzy mimo swej niepełnosprawności osiągnęli swój cel. (anonim)

We wtorek odbyły się zajęcia na temat osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo. Zaciekawiły mnie te warsztaty, ponieważ sama dość często mam styczność z osobą sparaliżowaną- moją kuzynką, która od urodzenia jeździ na wózku inwalidzkim. Mimo niepełnosprawności rozwija ona swój talent muzyczny, ponieważ uwielbia śpiewać. Zazdroszczę jej tej wrodzonej radości z życia, jakie prowadzi, ponieważ wątpię, abym ja w takiej sytuacji potrafiła zachować się podobnie. Po tych zajęciach uświadomiłam sobie, ze pomimo niepełnosprawności ludzie potrafią żyć, jak ludzie zupełnie zdrowi, nie przejmować się każdym najmniejszym kłopotem. Doszłam do wniosku, ze odmienność wśród społeczeństwa nie jest niczym złym i gorszącym, jest to jedynie utrudnienie w codziennych obowiązkach. Powinniśmy szanować i tolerować osoby niepełnosprawne, ponieważ są one tak samo jak my ludźmi z uczuciami i prawami. (anonim)

Według mnie osoba niepełnosprawna to osoba, która nie jest w pełni sprawna, ale nie zawsze fizycznie, ale też i umysłowo. Najtrudniejsze w porozumieniu się z osoba niepełnosprawną jest to, ze nie do końca ją rozumiemy. Może wyglądają na osoby, które potrzebują pomocy, lecz nie każdy chce ją otrzymywać. Osoby niepełnosprawne potrafią same na siebie zapracować, na przykład malować obrazy, tworzyć muzykę. (anonim)

Te zajęcia były dosyć interesujące, ponieważ dowiedzieliśmy się czegoś o ludziach niepełnosprawnych. Mieliśmy okazję poczuć się jak oni i próbować wykonywać czynność, jakie te osoby robią na co dzień. Ogólnie te zajęcia podobały mi się i mam nadzieję, ze nie będę miał takich kłopotów, jak osoby niepełnosprawne. Kamil

Zajęcia o niepełnosprawności bardzo mi się podobały, ponieważ dowiedziałem się dużo o tym, jak trzeba z takimi osobami się porozumiewać i jakiej pomocy one wymagają. Podczas pokazu multimedialnego mogliśmy zobaczyć wiele sławnych osób, które mimo swoich schorzeń zrobiło wielką światową karierę. Myślę, że te dwie godziny, które spędziliśmy na tych ciekawych warsztatach przydadzą się nam, ponieważ codziennie mamy do czynienia z osobami niepełnosprawnymi w naszym otoczeniu. Mateusz

Moim zdaniem osoba niepełnosprawna to taka, która nie może funkcjonować normalnie. Nie ma ona ręki lub nogi, nie widzi lub nie słyszy. Musimy ja traktować tak samo jak osobę pełnosprawną. Niepełnosprawni mogą wykonywać te same czynności, co pozostali ludzie. Osoby niepełnosprawne wcale nie są gorsze od pełnosprawnych. Rafał

Osoba niepełnosprawna to taka, która nie posiada jakiejś kończyny, nie widzi, nie słyszy lub nie mówi, a także taka osoba, która cierpi na przykład na zespół Down’a. Ciekawą częścią spotkania były zajęcia praktyczne, na przykład sprawdzaliśmy, jak sobie radzi osoba bez rąk. Myślę, że nikt zdrowy nie chciałby być niepełnosprawny. Takie osoby trzeba traktować normalnie (…) Natalia

Osoba niepełnosprawna to osoba, która nie jest w pełni sprawna fizycznie lub psychicznie. Czasami nieświadomie wykonuje niektóre czynności je jej zachowanie nie zawsze jest stosowne. Większość osób niepełnosprawnych czuje się odrzucona przez ludzi ich otaczających, ponieważ ludzie twierdzą, że wygląd niektórych z tych osób jest odpychający. Osoby niepełnosprawne często rozumieją problemy innych ludzi, są skłonne do pomocy innym. Takie osoby chodzą na rehabilitację, a jeżeli osoby nie są sprawne psychicznie to uczęszczają na zajęcia z psychologiem (…).(anonim)

Na zajęciach dotyczących niepełnosprawności dowiedziałam się, jakie są rodzaje niepełnosprawności, po czym możemy rozpoznać osobę niepełnosprawną, z czym mają problemy takie osoby oraz jak możemy im pomóc. Osoba niepełnosprawna to taka, która nie do końca jest sprawna fizycznie lub psychicznie. Może być na przykład niema, niesłysząca, sparaliżowana, niepełnosprawna ruchowo, cierpiąca na autyzm lub zespół Down’a. Takie osoby często czują się odrzucone przez innych oraz wyśmiewane, chociaż są bardzo przyjazne dla innych. W dzisiejszych czasach staramy się im pomóc przez udogodnienia techniczne, windy itd. Na zajęciach odbyły się ćwiczenia, które pomogły nam poczuć się jak osoby niepełnosprawne- zawiązywaliśmy oczy chustką lub próbowaliśmy się porozumieć na migi. Na zajęciach było bardzo fajnie. (anonim)

Te zajęcia były bardzo ciekawe, dowiedzieliśmy się między innymi, jakie zdolności posiadają osoby niepełnosprawne. Niektórzy niepełnosprawni potrafią doskonale malować i rysować ustami, a nawet stopami. Ich obrazy są zamieszczane w kalendarzach i na pocztówkach. Na zajęciach pani pokazywała nam język migowy, obrazki dla niewidomych z nazwami zwierząt po angielsku oraz ciekawe gesty, jakimi możemy się porozumiewać z niepełnosprawnymi. Oglądaliśmy też i słuchaliśmy fragmentów utworów stworzonych przez niewidomych, na przykład przez Reya Charlesa lub Stewe Wondera. Pod koniec lekcji mieliśmy możliwość zamienienia się w niepełnosprawnych. Byliśmy weseli i nie nudziliśmy się. (anonim)

Osoba niepełnosprawna to osoba, która nie może wykonywać wszystkich czynności, które wykonuje zdrowy człowiek. Takiej osobie można pomóc w różny sposób, w zależności od niepełnosprawności, którą posiada. Gdy nie może chodzić, można jej pomóc iść po schodach, wprowadzić wózek po platformie lub wejść i wyprowadzić z windy. Są też osoby, które nie widzą. Wtedy, gdy chcą naszej pomocy, można je na przykład przeprowadzić przez ulicę albo pomóc dojść do danego miejsca. Również są osoby z chorobami, którym nie możemy sami pomóc. Można wtedy wpłacić pieniądze dla nich na operację albo lepsze środki do życia. Niektórym osobom niepełnosprawnym możemy pomóc w bardzo prosty sposób, po prostu musimy traktować ich normalnie, jak gdyby byli zdrowi. Oni chcą być traktowani normalnie, czasem po prostu nie chcą czyjejś litości, jak mówią. Karolina

Pani zadała nam pytanie: Co to znaczy, że ktoś jest niepełnosprawny? Moim zdaniem osoba niepełnosprawna to osoba, która na przykład niedowidzi, ale nie to jest najważniejsze. Jeśli musiałabym wybierać między rówieśnikiem, który ma zły charakter, a osobą niepełnosprawną o dobrym sercu, to z pewnością wybrałabym tę drugą osobę. Powinno się oceniać ludzi po charakterze, a nie po wyglądzie zewnętrznym. Na moim osiedlu żył pan, który poruszał się na wózku inwalidzkim, ponieważ miał tylko jedną nogę. Zrobiło mi się go żal, współczułam mu. Jeszcze bardziej mi było przykro, gdy moi znajomi śmiali się z tego pana. Zwróciłam im uwagę i przestrzegłam ich: Co by było, gdybyście nie mieli jednej nogi? Chcielibyście, żeby z was też się ludzie śmiali?.. (anonim)

Ludzie niepełnosprawni są tacy jak inni. Na moim osiedlu jest chłopak z chorobą niskiego wzrostu, nie znam go po przyjacielsku, ale mówimy sobie: „cześć”, moim zdaniem on jest normalny. Jest też pan na wózku inwalidzkim i czasem mu pomagam. On jest miły. Wszyscy są jednakowi. (anonim)

Na lekcjach dotyczących niepełnosprawności dowiedziałam się, ze osobie niepełnosprawnej trudno jest wykonać czynności, które dla pełnosprawnej osoby są łatwe. Nauczyłam się również, ze należy traktować niepełnosprawnych podobnie jak innych ludzi. Wiem, ze są ludzie, którzy pomimo niepełnosprawności wiele osiągnęli w życiu. Iza