WARSZTATY ARTYSTYCZNE - Jak chcę żyć?

, Niecodzienne wydarzenia, Aktualności

Naszą krótką przygodę ze sztuką rozpoczęliśmy 27.10.2008 r.

Młodzież Nowej Huty zaangażowana została w projekcie Fundacji WyspArt „OSWAJANIE GNIEWU. Rewitalizacja społeczna poprzez sztukę”. Warsztaty zorganizowano w Miejskim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych i wzięły w nich udział aż trzy klasy z naszego gimnazjum.

Moja klasa (3a) realizowała program Jak chcę żyć? na temat naszych wyobrażeń idealnego świata. Każdy uczestnik projektu otrzymał do dyspozycji naciągnięty blejtram, pędzle, paletę i zestaw farb akrylowych. Mieliśmy przenieść nasze marzenia na płótno. Wśród prac nie zabrakło naprawdę pomysłowych i efektownych kompozycji. Było to bardzo ciekawe przeżycie, wielu z nas po raz pierwszy spotkało się z taką techniką malarską. Wcieliliśmy się w role nowatorskich eksperymentatorów, gdyż naszym zadaniem było odejście od wszelkich reguł panujących w sztuce i stworzenie czegoś naprawdę niepowtarzalnego. Różnorodność rozwiązań była ogromna.

Sfinalizowanie projektu miało miejsce 8 grudnia. W Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida odbył się wernisaż wystawy prac wszystkich grup. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i broszurę ze zdjęciami. Wielu reporterów robiło zdjęcia wystawionych obrazów i rzeźb.

Następnie wzięliśmy udział w premierowym pokazie filmu „O Nowej to Hucie legenda” w reżyserii Darii Woszek. Ta krótka forma dokumentalna przedstawiała naszą dzielnicę - Nową Hutę jako miejsce pełne tajemnic i nieodkrytych zakątków. Prowadziła widza przez pełne anegdot, mitów i perypetii labirynty osiedli. Nie ukrywam, że film zainteresował mnie swoją nowatorską formą i zupełnie odmiennym podejściem do historii Nowej Huty. Prezentacja filmowa dopełniła naszą malarską konfrontację z rzeczywistością.

Udział w projekcie był interesującym i niezapomnianym przeżyciem. Dał nam możliwość twórczego przedstawienia naszych emocji i wyobrażeń. A co najważniejsze – mogliśmy choć na chwilę oderwać się od szarej szkolnej rzeczywistości.

Franciszek Tokarczyk, klasa IIIa
Zdjęcia z warsztatów można zobaczyć w galerii